تعمیر بک لایت تلویزیون

 گروه اجرایی " تعمیرکار" بخش تعمیر بک لایت تلویزیون آماده ارائه انواع خدمات تخصصی با قیمتی مناسب در رابطه با تعمیرات بک لایت تلویزیون در مرکز تعمیر بک لایت تلویزیون همراه با ۶ ماه تا ۱ سال گارانتی تعمیرات است که علاوه بر این خدمات مشاوره رایگان نیز به شما عزیزان ارائه می‌شود. خدمات تعمیر بک لایت انواع تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی محدود به این برند ها نبوده و خدمات این مرکز شامل انوع برند تلویزیون می‌شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون | هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون

بک لایت چیست | بک لایت تلویزیون چیست

بک لایت چیست ؟

 

 

 • پس از تولید تلویزیون‌های LCD و همچنین تلویزیون‌های LED، بک لایت‌ها اصلی‌ترین قطعات تلویزیون به‌شمار می‌آیند. درواقع بک لایت مهم‌ترین قطعۀ نمایش تصویر است و بدون آن، تلویزیون هیچ تصویری نشان نمی‌دهد. خوب است بدانید تصاویر ایجاد شده روی پنل دستگاه برای اینکه نشان داده شوند، نیازمند منبع نور هستند. نور پس‌زمینه در تلویزیون همان بک لایت نام دارد.

 

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون

 

 • به‌طور کلی بک لایت تلویزیون قطعه‌ای مصرفی به‌حساب می‌آید و پس از مدتی نیاز است عوض شود. در واقع حتی ممکن است بک لایت تلویزیون بسوزد.

 

 • اما با شناخت علت‌های سوختن بک لایت تلویزیون و رعایت نکاتی در این باره می‌توان عمر مفید این قطعه را افزایش داد.

استفاده از قطعات بی‌کیفیت

 

 • بیشتر تلویزیون‌های داخل ایران برای کاهش قیمت و مقرون به‌صرفه نمودن قیمت آن و تناسب با قدرت خرید اکثر خریداران، از قطعه‌های باکیفیت متوسط یا حتی بی‌کیفیت استفاده می‌کنند. معمولاً عمر مفید بک لایت تلویزیون های میان‌رده یا اقتصادی بین پنج تا شش سال است.

 

 • میزان کارکرد این قطعه بستگی به نحوۀ استفاده از تلویزیون نیز دارد. دلایل دیگری نیز برای افزایش عمر مفید بک لایت وجود دارد که می‌توانید در ادامه بخوانید. اگرچه قطعات تلویزیون ها متفاوت است، ساختار کلی مارک‌های مختلف به یک شکل است.

 

 

بالابودن ولتاژ به‌هنگام روشن شدن تلویزیون

 

 • به‌هنگام روشن کردن تلویزیون، لوگوی سازندۀ آن روی صفحۀ تلویزیون نمایش داده می‌شود و این موضوع در همۀ برندهای تولیدکنندۀ تلویزیون وجود دارد. به‌هنگام نمایش لوگو در واقع تنظیمات مختلف نور و رنگ به‌صورت پیش‌فرض عمل می‌کنند و البته دانستن این نکته خالی از لطف نیست که مقدار نور بک لایت تنظیم شده برای نمایش لوگوی سازنده بیشتر است تا شفاف و واضح دیده شود.

 

 

جدا شدن بک لایت‌ها از شاسی تلویزیون

 

 • مشکل جدا شدن بک لایت‌ها از شاسی تلویزون معمولاً در مدل‌هایی بیشتر دیده می‌شود که بک لایت شاخه‌ای دارند. در تلویزیون‌هایی که بک لایت شاخه‌ای دارند شاسی اصلی تلویزیون به‌عنوان خنک‌کنندۀ لامپ‌های LED به حساب می‌آید و به مرور زمان با از بین رفتن چسب بین لامپ‌ها و فلز زیر آن‌ها، ارتباط میان قطعه و هیت سینک آن از بین رفته یا ضعیف می‌شود. این موضوع باعث گرم‌ شدن لامپ‌ها و سریع شدن روند استهلاک‌شان می‌شود.

 

 

تماشای تلویزیون با بالاترین میزان روشنایی

 

 • اکثر تلویزیون‌ها در حالتی قرار دارند که از بیشترین میزان نور بک لایت  استفاده می‌کنند. این بدان معناست که لامپ‌های بک لایت با بالاترین میزان توان خود در حال کار بوده و این موضوع باعث کم شدن عمر کارکرد قطعات می‌شود. به‌صورت پیش‌فرض در حالت تنظیمات کارخانه تلویزیون‌ها روی حالت بیشترین استفاده از نور بک‌ لایت هستند و حتی با بازتنظیم (Reset) آن تلویزیون نور بک لایت کم نمی‌شود.

 

 

توضیحاتی که خواندید بخش‌هایی از علت‌ سوختن بک لایت تلویزیون بود و اگر تمایل دارید مقالۀ کامل راه‌های پیشگیری از سوختن بک لایت را بخوانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

چگونگی تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

چگونگی تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

 

 • از نشانه‌های خرابی بک لایت می‌توان به تیره بودن قسمتی از صفحه نمایش و کم نور شدن تلویزیون اشاره کرد. از دیگر عوامل آسیب دیدگی بک لایت می‌توان به این موضوع اشاره کرد که قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون، تیره بوده یا تلویزیون خاموش به نظر برسد اما صدا داشته باشد.

 

 

 • اگر صدای تلویزیون شنیده می‌شود ولی تصویر خاموش به‌نظر می‌رسد، با چراغ قوه نور را به‌صورت مورب به صفحه بتابانید و صفحۀ نمایش را بررسی کنید. اگر صفحۀ نمایش به‌گونه‌ای ظاهر شد که تصویر وجود داشت اما نور پس‌زمینۀ آن وجود نداشت؛ نشان‌دهندۀ خرابی بک لایت تلویزیون است.

 

 

خرابی هایی که علت آن سوختن بک لایت تلویزیون است

 

 • قطع و وصل شدن تصویر (چشمک زدن)
 • ظاهر شدن لکه های سیاه
 • ظاهر شدن نقطه های روشن
 • خاموش شدن تلویزیون پس از چند دقیقه کار کردن
 • یکسان نبودن میزان روشنایی در سراسر صفحه نمایش
 • ظاهر شدن لوگوی برند دستگاه پس از روشن کردن و سپس خاموش شدن تلویزیون

 

ویژگی بک لایت با کیفیت

 

در ادامۀ مطلب ویژگی های بک لایت باکیفیت را می‌خوانید:

 

 

 • ویژگی اول: نوع لامپ‌های LED مورد استفاده در بک لایت‌ها باید از مواد باکیفیت تولید شده باشد تا طول عمر مفید بیشتری داشته باشد.

 

 • ویژگی دوم: بک لایت نباید نور اصافه داشته باشد و به اندازۀ مشخص نور تولید کند. این موضوع باعث می‌شود تصویر دچار مشکل نشود و تصاویر پخش‌شده در پنل به‌صورت نرمال مشاهده شوند.

 

 • ویژگی سوم:بک لایت‌های شاخه‌ای و لنزدار باعث پخش نور بیشتر می‌شوند. علت این موضوع آن است اطراف عدسی هاله یا سایه تشکیل نمی‌شود. بک لایت‌های بی‌کیفیت معمولا از نوع بک لایت‌های شاخه‌ای و لنز یا عدسی‌دار هستند.

 

 • ویژگی چهارم:یک بک لایت باکیفیت سیستم انتقال گرما دارد. هر لامپی در اثر ایجاد نور، گرما نیز تولید می‌کند که گرمای تولیدی باعث کاهش عمر لامپ می‌شود.

 

 

 

تعمیرات بک لایت تلویزیون

 

 • در این مطلب سعی کردیم به تمامی قسمت‌های تعمیر بک لایت اشاره کنیم. درصورتی‌که شما نیز تجربه ای دربارۀ مواجهه با رخابی بک لایت دارید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها تجربه‌تان را بیان کنید.

 

 • همچنین می‌توانید از خدمات تعمیر بک لایت تلویزیون مجموعۀ «نمایندگی تعمیرات» به‌صورت تخصصی و با بهترین کیفیت و کمترین هزینه استفاده نمایید.

 

 

هشدار در خصوص تعمیرات غیر اصولی بک لایت تلویزیون

 

 • گاهی ممکن است برخی تعمیرکاران غیرمجاز از بک لایت کارکرده برای تعمیر تلویزیون استفاده کنند. تعمیرکاران غیرمجاز گاهی ممکن است تنها یک لامپ LED از یک شاخۀ بک لایت را تعویض کنند و این موضوع باعث خرابی مجدد دستگاه در مدت زمان کوتاهی می‌شود.

 

 

هشدار در خصوص تعمیرات غیر اصولی بک لایت تلویزیون

 

 

 • این افراد می‌توانند با دستکاری بُرد تغذیه، زمان بازگشت ایراد را به تاخیر بیاندازند. توصیه می‌گردد جهت تعمیرات دستگاه خود حتما از تعمیرکاران مجاز گلدیران استفاده نمایید؛ چرا که تعمیر بک لایت به دست تکنسین های غیر متخصص امکان دارد باعث خرابی‌های بیشتر دستگاه شود. همچنین توصیه می‌شود حدالامکان تعمیر تلویزیون در حضور شما صورت پذیرد.

 

چگونه بک لایت تلویزیون را تعمیر کنیم  

 

 • هزینۀ بک لایت جدید برای تلویزیون کم نیست و بنابراین معمولا در ابتدای کار اولویت با تعمیر آن است. روش اصولی تعمیر بک لایت این است که مجموعۀ کامل LED های بک لایت عوض شوند.

 

 • از مزایای تعمیر بک لایت به‌دست تعمیرکاران مجموعۀ " نمایندگی تعمیرات " می‌توان به بهره‌مندی نور یکنواخت و عدم خرابی مجدد در مدت زمان کوتاه و بهره‌مندی از گارانتی شش تا یک‌سالۀ تعمیر اشاره کرد.

 

 • در مدل‌های Direct گاهی تعمیرکاران اقدام به تعویض شاخه‌های بک لایت معیوب یا تعمیر لامپ‌های LED سوخته می‌کنند. از نظر فنی مانعی برای انجام این ها وجود ندارد.

 

 

چگونه بک لایت تلویزیون را تعمیر کنیم

 

 

خوب است با آگاهی از مواردی که در ادامه خواهید خواند تصمیم به انجام‌شان بگیرید:

 

 

 • لامپ LED  قطعه‌ای نیمه‌هادی به‌شمار می‌آید و طول عمر معینی دارد. اگر شاخۀ معیوب تعویض شود، این احتمال وجود دارد که شاخۀ دیگر نیز خراب شود.

 

 • اگر بیشتر از یک LED سوخته باشد یا اگر عمر استفاده از تلویزیون بالا باشد احتمال این اتفاق بیشتر بوده در این حالت تعویض شاخۀ معیوب مقرون به صرفه نیست.

 

 • طیف رنگ بک لایت تعویضی با طیف رنگ بک لایت اصلی دستگاه متفاوت است. با توجه به نوع بک لایت تعویضی و میزان حساسیت چشم افراد، احتمالا دارد این تفاوت در مشاهدۀ تلویزیون احساس شود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

 

 • از دلایل مهم خرابی زودهنگام بک لایت‌های تلویزیون می‌توان به مورد هماهنگ نبودن برد پاور و لامپ‌های بک لایت اشاره کرد. برای تعویض لامپ‌های بک لایت می‌بایست به‌طور کامل قطعات تلویزیون جدا شده تا بتوان به بک لایت‌های دستگاه دسترسی داشت.

 

 

 •  پس از باز نمودن پنل تلویزیون، مدار و لامپ‌های بک لایت را می‌توان دید و پس از تست بک لایت‌ها می‌توان برای تعمیر یا تعویض لامپ ها تصمیم گرفت. این مسئله به‌دلیل ناهماهنگی گفته شده ایجاد شده است که باعث خرابی بک لایت تلویزیون می‌شود.

 

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

 

تلویزیون‌های سامسونگ به‌علت ساختار و نحوۀ تولید در سری‌های مختلف‌شان ممکن است به دلایل مختلف دچار مشکل در لامپ‌های LED یا همان بک لایت شوند. به عنوان مثال، در برخی از مدل‌ها به‌دلیل ادغام بُرد بک لایت با بُرد پاور (بُرد بک لایت) پس از مدتی نمایش تصویر قطع می‌شود. در سری‌های جدیدتر این دو بُرد از همه جدا شده‌اند و در نتیجه میزان خرابی‌شان نیز کمتر شده است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

 

 • توضیحاتی که بالاتر برای تعمیرات بک لایت تلویزیون های ال جی و سامسونگ ذکر شد برای تلویزیون های سونی نیز صدق می‌کند. تنها تفاوت آن‌جاست که در تلویزیون‌های سونی به‌هنگام بروز مشکل محافظ دستگاه فعال می‌شود.

 

 

 • محافظ دستگاه وظیفۀ عیب‌یابی آن را بر عهده دارد. طرز کار محافط دستگاه به این صورت است که پس از روشن نمودن تلویزیون، دستگاه خاموش و مجدد روشن می‌شود و بر اساس هر مشکلی که دارد چراغ پاور آن تعداد مشخصی چشمک می‌زند. اگر تعداد چشمک‌های چراغ پاور به شش مرتبه برسد نشان‌دهندۀ ایرادی در قسمت بک لایت تلویزیون است.

 

قیمت بک لایت تلویزیون

 

قیمت بک لایت تلویزیون با توجه به برند و نوع تلویزیون تفاوت‌هایی دارد. هر برند باتوجه به لامپ های تصویر به کار رفته در بک لایت قیمت خاصی را برای بک لایت برند خود ذکر می‌کند.

 

 

نحوه محاسبه هزینه تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون

 

قیمت بک لایت تلویزیون را نمی توان به‌طور دقیق بیان نمود. اما می‌توان با داشتن مدل بک لایت مورد نیاز از طریق تماس با تکنسین‌های تعمیر، از قیمت آن مطلع شد.

 

 

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون

 

 • به‌هنگام تعمیر بک لایت تلویزیون به این علت که نیازی به تعوض کل لامپ‌های بک لایت نیست، هزینه نسبت به تعویض کل بک لایت کمتر است. همچنین میزان ضمانت کمتری شامل خدمات تعمیرا بک لایت می‌شود و در جدول زیر می توانید برخی از هزینه‌ها را مشاهده کنید. ناگفته نماند رقم هزینه‌های جدول قطعی و دقیق نیست و نیاز به بررسی خسارت دقیق دستگاه دارد.

 

سایز تلویزیون قیمت تعمیر بک لایت
32 اینچ تا 55 اینچ 300هزار تومان تا 2میلیون ‌و 500هزار تومان

 

 

هزینه تعویض بک لایت تلویزیون

 

 • هزینۀ تعویض لامپ تصویر و بک لایت‌های تلویزیون مانند قیمت تعمیر که وابسته به سایز تلویزیون و برند و سری ساخت آن بود، نرخ های متفاوتی دارد. گفتنی است که علاوه بر قیمت قطعه، هزینۀ دستمزد نیز به آن اضافه خواهد شد. در ادامه برخی از هزینه‌های مربوط به تعویض آورده شده است. این هزینه ها ممکن است در برندهای مختلف تفاوت‌هایی داشته باشد.

 

سایز تلویزیون قیمت تعمیر بک لایت
32 اینچ تا 55 اینچ 300هزار تومان تا 4میلیون‌ تومان

 

راه‌های پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون

راه‌های پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون

در ادامۀ این مطلب قصد داریم راه‌های پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون را بیان کنیم:

 

 • در قسمت بک لایت تلویزیون LED میزان روشنایی را روی حالت اتوماتیک (متناسب با محیط) قرار دهید تا همیشه روی بیشینۀ حالت نباشد و با میزان نور محیط تنظیم شود.

 

 • هیچ‌گاه تلویزیون را به‌صورت مداوم (چندین ساعت پشت سر هم) روشن نگذارید.

 

 • اگر قصد ندارید میزان نور روی حلت اتوماتیک باشد، آن را بین اعداد هفتاد تا هشتاد تنظیم کنید.

 

تعمیر انواع بک لایت تلویزیون

 

 • علاوه بر برنها و سایزهای مختلف تلویزیون، نوع دیگری از طبقه‌بندی برای تلویزیون وجود دارد که خرابی بک لایت در آن‌ها نیز متفاوت و راه حل تعمیر و تعویض متفاوتی نیز دارند. این دسته بندی بر اساس نوع تلویزیون بوده و به موارد LCD , LED , OLED , QLED , PLASMA , DLP تقسیم می‌شوند.

 

 

برند های تحت پوشش واحد تعمیرات بک لایت تلویزیون

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی (LCD)

 

در تلویزیون‌های LCD بک لایت‌ها به‌صورت لامپ‌های مهتابی شکلی هستند که به علت داغ شدن و خرابی زیاد، شرکت‌ها به فکر رفع این مشکل افتادند و تلویزیون‌های LED را تولید کردند.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی (LED)

 

لامپ‌های تصویر یا بک لایت‌ها در تلویزیون‌های LED به‌صورت لامپ‌های گرد روی شاخه‌هایی پشت پنل تلویزیون نصب شده است. دلایل خرابی این مدل بک لایت بالاتر توضیح داده شد.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون اولد (OLED)

 

بک لایت قسمت مهمی از تلویزیون اولد به‌شمار می‌رود. خرابی بک لایت تلویزیون اولد با نبود نور لازم برای تشکیل تصاویر تلویزیون برابری می‌کند. در واقع هنگامی که بک لایت از کارکرد اصلی خود فاصله می‌گیرد، پردازش‌های مرتبط با تشکیل تصویر در پنل صورت می‌گیرد ولی نوری برای نمایش صحیح و واضح وجود ندارد.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون کیواولد (QLED)

 

ایراد در بک لایت در تلویزیون‌های کیو اولد به‌علت کیفیت و مقاومت بالای‌شان نسبت به دیگر مدل‌ها کمتر است اما لازم به یادآوری است که خرابی و تعمیر قسمت جدانشدنی از لوازم برقی و تلویزیون‌هاست. تلویزیون‌های کیو اولد نیز ممکن است دچار خرابی بک لایت شوند.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل

تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل

 

 • اولین بخش از مجموعه اقدامات تعمیر بک لایت تلویزیون در مجموعۀ «نمایندگی تعمیرات» مشاوره و عیب‌یابی رایگان دستگاه تلویزیون است. در واقع با مشاوره با مجموعۀ «نمایندگی تعمیرات» می توانید به‌طور دقیق از هزینۀ تعمیر بک لایت آگاه شوید.

 

 

 • پس از مشخص شدن هزینۀ تعمیر و هزینۀ دستمزد تکنسین تعمیرکار، تکنسین متخصص در منزل شما آماده به کار می‌شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم با مشاهدۀ هرگونه ایراد و خرابی مربوط به تصویر تلویزیون به‌آسانی با مجموعۀ «نمایندگی تعمیرات» تماس بگیرید.

 

سوالات متداول درباره تعمیر بکلایت انواع تلویزیون

✔️ تعمیر یا تعویض بک لایت انواع تلویزیون

 

خدمات تعمیر یا تعویض بک لایت انواع تلویزیون در این مرکز به طور تخصصی و کامل انجام می شود و برند هایی همچون : ال جی / سامسونگ / سونی / ایکس ویژن / اسنوا / شارپ / پایونیر / جی وی سی ( jvc ) / فیلیپس / دوو / پاناسونیک / توشیبا / صنام / هاردستون / هایسنس / وستل / تی سی ال و دیگر برند های تلویزیون نیز در این مرکز پوشش داده شده است.

 

✔️ هزینه و قیمت تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون

 

تعیین هزینه و قیمت تعمیر یا تعویض بکلایت تلویزیون بستگی به سایز و برند و میزان خسارت وارد شده به تلویزیون شما دارد، در صورت نیاز و یا تمایل جهت اطلاع دقیق از هزینه ها و قیمت های انواع بک لایت و دستمزد تعمیر و یا تعویض آن می توانید با واحد پشتیبانی تماس گرفته و با بیان مدل دقیق دستگاه خود استعلام قیمت کنید و یا درخواست تعمیر بکلایت تلویزیون خود را ثبت کنید.

 

✔️ آیا تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون با ضمانت همراه است ؟

 

ضمانت تعمیر و ضمانت کیفیت بکلایت استفاده شده نوعی تضمین است تا به شما عزیزان نشان دهیم که خدمات تخصصی با بهترین کیفیت و هزینه ای معقول را برای شما آماده کردیم، از این رو برای خدمات تعمیر یا تعویض بک لایت انواع تلویزیون ضمانتی بین ۶ ماه تا ۱ سال را برای شما عزیزان آماده کرده ایم که بسته به نوع خدمات بعد از تعویض یا تعمیر بک لایت خدمت شما عزیزان ارائه می شود.

 

 

✔️ آیا تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون در منزل انجام می شود ؟

 

تلویزیون های امروزی به دلیل بزرگی ابعاد و یا سنگینی، جابجایی آن بسیار دشوار است. به همین دلیل ما تکنسین های تعمیرات خود را جهت ارائه خدمات در منزل برای رفاه حال شما عزیزان آماده نموده ایم و تمام خدمات مربوط به تعویض و یا تعمیر بک لایت تلویزیون شما را در منزل انجام می دهیم که با این کار خیال شما نیز از بابت ضرر های احتمالی که ممکن است به تلویزیون شما وارد شود راحت می شود.