تلویزیون

آموزش راه‌اندازی اندروید تی وی (Android TV)

راهنمای گام‌به‌گام راه‌اندازی اندروید تی وی (Android TV)

امروزه گجت‌های برپایۀ اندروید تی‌وی بسیار پرطرفدار بوده و کاربران بیشتری تمایل دارند از این سیستم استفاده کنند. اگرچه اندرویدهای موجود در برندهای مختلف گوشی‌های هوشمند متنوع هستند، اندروید تی‌وی گجت‌های برندهای مختلف تفاوت چندانی با هم ندارند.

با یادگیری چگونگی راه‌اندازی یکی از این گجت‌ها، می‌توانید بقیۀ گجت‌ها را نیز خودتان راه‌اندازی کنید. اگر تمایل دارید راهنمای گام‌به‌گام راه‌اندازی اندروید تی وی (Android TV) را بخوانید، این مطلب مناسب شماست.

پیش‌نیازهای راه‌اندازی  Android TV

 

پیش‌نیازهای راه‌اندازی Android TV

 

پیش از راه‌اندازی اندروید تی‌وی به مواردی که در ادامه گفته خواهد شد نیاز دارید: ۱. اینترنت وای‌فای (Wi-Fi)؛ ۲. اکانت گوگول.

اگر بدون تلویزیون هوشمند تصمیم به راه‌اندازی اندروید تی‌وی دارید، به موارد زیر نیاز دارید:

 1. یک گجت مبتنی بر اندروید تی وی
 2. تلویزیون یا مانیتور دارای پورت HDMI
 3. کابل HDMI (که معمولاً در جعبۀ اندروید باکس قرار دارد)

پس از گردآوری مواردی که ذکر شد، می‌توانید فرایند راه‌اندازی اندروید تی‌وی را شروع کنید. از سه طریق می‌توان فرایند راه‌اندازی اندروید تی‌وی را شروع کرد: ۱. گوشی اندروید؛ ۲. ریموت کنترل اندروید تی‌وی؛ ۳. رایانه. در ادامۀ مطلب دربارۀ راه‌اندازی از راه‌هایی که گفتیم بیشتر می‌خوانید.

 

راه اندازی اولیه

 

روشن کردن اندروید تی وی و اتصال ریموت کنترل

 

گام اول: روشن کردن Android TV و اتصال ریموت کنترل

گجت‌های برپایۀ اندروید تی‌وی برای اتصال به ریموت کنترل از فرایندهای متفاوتی استفاده می‌کنند. به‌طور پیش‌فرض، بیشتر ریموت کنترل‌های گجت‌ها برای روشن و خاموش شدن از امواج مادون قرمز استفاده می‌کنند؛ ولی برای انجام کارهای دیگر از بلوتوث بهره می‌برند. برای اتصال ریموت کنترل به گجت یادشده از روش زیر استفاده کنید.

 1. گجت و تلویزیون متصل به گجت را روشن کنید.
 2. راهنمایی که روی نمایشگر ظاهر می‌شود را دنبال کنید.
 3. به‌هنگام اتصال موفقیت‌آمیز ریموت کنترل به گجت یا تلویزیون، علامت تیک در نمایشگر نشان داده می‌شود.

 

گام دوم: راه‌اندازی اندروید تی وی

پس از اتصال ریموت کنترل به گجت یا تلویزیون، گوشی یا تبلت گزینه‌ای برای راه‌اندازی اولیه به شما نشان می‌دهد. با انتخاب گزینۀ نشان‌داده شده با چند کلیک ساده جزئیات حساب (account) و شبکه را به تلویزیون منتقل خواهید کرد. البته می‌توان این کار را با ریموت و کامپیوتر هم انجام داد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

راه‌اندازی با گوشی اندرویدی

 • پس از نمایش گزینۀ «Quickly set up your TV with your Android phone?» با ریموت بله (ِYes) را انتخاب کنید.
 • با گوشی اندروید اپلیکیشن گوگل را باز کردن و عبارت Set up my device را بنویسید.
 • گام‌ها را در گوشی دنبال کنید و در نهایت گوگل یک کد به شما می‌دهد. کد روی گوشی را با کد نماش داده شده روی تلویزیون بررسی کنید تا یکسان باشند.
 • روی گوشی اگر نام تلویزیون نشان داده شد آن را انتخاب کنید.
 • برای اتمام فرایند، می‌توانید راهنمایی را که تلویزیون نشان می‌دهد انجام دهید.

 

راه‌اندازی با ریموت کنترل

 • پس از نمایش گزینۀ «Quickly set up your TV with your Android phone?» با ریموت «Skip» را انتخاب کنید.
 • به شبکۀ Wi-Fi وصل شوید و ممکن است برای به‌روز رسانی (Update) سیستم مدتی منتظر بمانید.
 • گزینۀ Sign In را انتخاب کنید و مشخصات حساب گوگلتان را وارد کنید. (این مرحله را می‌توان بعداً نیز انجام داد)
 • در نهایت برای اتمام فرایند می‌توانید راهنمایی را که تلویزیون نشان می‌دهد دنبال کنید.

 

راه‌اندازی با کامپیوتر

 • پس از مشاهدۀ گزینۀ «Quickly set up your TV with your Android phone?» روی صفحۀ تلویزیون با ریموت گزینۀ «Skip» را انتخاب کنید.
 • به شبکۀ وای‌فای که کامپیوتر وصل شده است متصل شوید.
 • در تلوزیون گزینۀ Sign In را انتخاب کنید و پس از آن از کامپیوترتان استفاده کنید.
 • وارد اکانت گوگلتان شوید و برای اتمام فرایند، راهنمایی را که تلویزیون نشان می‌دهد انجام دهید.

 

به‌روز رسانی سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها

 

به‌روز رسانی سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها

 

اگر گام‌هایی که گفته شد را با موفقیت پشت سر بگذارید می‌توانید از اندروید تی‌وی بهره‌مند شوید. اولین کاری که باید انجام دهید بررسی به‌روز رسانی (آپدیت) سیستم عامل است. به این منظور به سراغ گزینۀ تنظیمات (چرخ‌دنده) رفته و به ترتیب گزینه‌های Device Preferences، بعد About و پس از آن System Update را انتخاب کنید تا سیستم به‌روز رسانی شود.

جدیدترین نسخه‌ای که برای اندروید تی‌وی منتشر شده است اندروید ۹ است. بنابراین بیشتر تلویزیون‌ها و گجت‌های مبتنی بر اندروید تی‌وی با این نسخه منتشر می‌شوند. اما اگر تلویزیونتان بسیار قدیمی است احتمالا باید به نسخۀ اندروید ۸ بسنده کنید. البته گوگل اعلام کرده است در حال توسعۀ اندروید ۱۰ و ۱۱ برای گجت‌های مبتنی بر اندروید تی‌وی است اما به‌طور دقیق مشخص نیست نسخه‌های جدید چه زمانی آماده خواهند شد.

برای بررسی آخرین به‌روز رسانی اپلیکیشن‌ها نیز باید به پلی‌استور مراجعه کنید که معمولا در نوار بالایی صفحۀ اصلی اندروید تی‌وی قرار دارد. البته این گزینه را در بخش Apps channel در قسمت چپ Home Screen هم می‌توان پیدا کرد. برای به‌روز رسانی همۀ اپلیکیشن‌ها نیز می‌توانید پس از مراجعه به پلی‌استور در بخش My Apps گزینۀ Update All را انتخاب کنید.

اگر تمایل دارید همۀ اپلیکیشن‌ها به‌صورت خودکار به‌روز شوند، در قسمت تنظیمات (چرخ‌دنده) پلی استور پس از انتخاب گزینۀ Auto-update apps، با کلیک روی گزینۀ Auto-update apps at any time آن را فعال کنید.

 

راهنمای رابط کاربری اندروید تی‌وی

 

راهنمای رابط کاربری اندروید تی‌وی

 

کلیت رابط کاربری

خبر خوب آن‌که رابط کاربری اندروید تی‌وی بسیار ساده است. بعضی از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض را در سمت چپ رابط کاربری می‌توانید ببینید. در جلوی ردیف‌های ارائه شده نیز پیشنهادهایی ارائه می‌شود. اگر قصد دارید کیفیت تصویر، صدا، مجوزها، ارتباط‌های بلوتوث و دیگر تنظیمات را مطابق میل خود تغییر دهید باید به بخش تنظیمات مراجعه کنید.

در قسمت Home Screen بخش فوقانی سمت راست چرخ دنده را می توانید پیدا کنید و تنظیمات موردنظرتان را اعمال کنید. گفتنی است در آینده‌ای نزدیک رابط کاربری گوگل تی‌پی جایزگزین اندروید تی‌وی خواهد شد. گوگل نیز مدتی پیش این رابط کاربری را با کروم‌کست جدیدش رونمایی کرد و وعده داد تا این رابط کاربری را راهی تلویزیون‌های هوشمند خواهد کرد.

 

شخصی‌سازی هوم‌اسکرین (Home Screen)

 

شخصی‌سازی هوم‌اسکرین (Home Screen)

 

چینش هوم اسکرین را می‌توانید مطابق میلتان تغییر دهید. برای تغییر کانال‌های موجود در هوم اسکرین به انتهاب رابط کاربری مراجعه کرده و با استفاده از گزینۀ Customize Your Channels چینش کانال‌ها را که در حال حاضر افقی نمایش داده می‌شوند، تغییر دهید.

برای تغییر چینش اپلیکیشن‌ها نیز با استفاده از بخش Settings گزینۀ Device Preferences را انتخاب کنید. در این قسمت علاوه بر فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی پیش‌نمایش صدا و ویدیو می‌توانید چینش اپلیکیشن‌ها را در هوم اسکرین مطابق میلتان تغییر دهید.

 

گوگل اسیستنت و جستجوی صوتی

 

گوگل اسیستنت و جستجوی صوتی

 

خوب است بدانید امروزه بیشتر ریموت کنترل‌های تلویزیون‌های هوشمند و گجت‌های مبتنی بر اندروید تی‌وی از گزینۀ اختصاصی گوگل اسیستنت (Google Assistant) استفاده می‌کنند.

اندروید تی‌وی به‌صورت پیش‌فرض دارای گوگل اسیستنت است و با انتخاب گزینۀ آن یا گزینۀ مربوط به میکروفون در ریموت می‌توانید از آن استفاده کنید.

برخی از گجت‌ها نیز به کاربران اجازه می‌دهند تا با گفتن «Ok, Google» یا «Hey, Google» دستیار هوشمند گوگل را فعال کنند. با دستیار هوشمند گوگل می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید.

از جمله کارهایی که گوگل اسیستنت انجام می‌دهد می‌توان به عقب و جلو کردن فیلم، کم و زیاد کدن صدا، و انواع و اقسام کارهایی که گوگل می‌تواند به‌جای کاربر انجام دهد اشاره کرد.

 

سوالات متداول در مورد اندروید‌ تی‌ وی

در ادامۀ مقاله بیایید نگاهی به سوالات پرتکرار بخش راه‌اندازی اندروید تی‌وی بیاندازیم.

چگونه اندروید‌ تی‌ وی را ریست فکتوری کنم؟

برای ریست فکتوری کردن اندروید تی‌وی مبتنی‌بر اندروید ۸ کافی است در هوم اسکرین گزینۀ تنظیمات را انتخاب کنید و با مراجعه به بخش Storage & Reset گزینۀ Factory Data Reset را انتخاب نمایید. اگر تلویزیون یا گجت‌تان مبتنی‌بر اندروید ۹ باشد نیز باید پس از انتخاب گزینۀ تنظیمات به بخش Device preferences سر بزنید و گزینۀ Reset را فعال کنید.

چگونه در اندروید تی وی قفل والدین تنظیم کنم؟

بخش به‌منظور کنترل و کاهش دسترسی فرزندان به اندروید‌ تی‌ وی، محدودیت‌هایی را می‌توانید وضع کنید و برای این مسئله گزینه‌های زیادی وجود دارد. مثلاً برای فعال‌سازی قفل والدین به قسمت تنظیمات رفته و در هوم اسکرین به بخش Parental Control بروید. با فعال‌سازی این بخش می توانید دسترسی فرزندانتان را به اندروید‌ تی‌ وی محدود کنید.

چگونه یک اکانت گوگل جدید را اضافه کنم؟

زیادی جالب است که در اندروید تی‌وی می‌توان چند اکانت گوگل تعریف کرد. به منظور تعریف چند حساب گوگل در اندروید تی‌وی، به بخش تنظیمات رفته و به قسمت Accounts and Sign-In سر بزنید. در این بخش با انتخاب گزینۀ «Add Account» می‌توانید اکانت گوگل جدید خود را به اندروید تی‌وی اضافه کنید.

 

منبع
Android Authoritydigikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا