تلویزیون

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

رفع مشکل کم نور شدن تلویزیون های ال جی، سامسونگ، سونی

کم‌نور شدن صفحه تلویزیون

 

گاهی پیش می‌آید که به هنگام تماشای تلویزیون متوجه شده باشید نور صفحه ناگهان کم شده است. تجربه‌ای که خیلی خوشایند نبوده و نمی‌گذارد از تماشای برنامۀ مورد علاقۀ خود لذت ببرید.

علت این موضوع می‌تواند به تنظیمات نور تلویزیون برگردد یا سنسور تشخیص نور محیط تلویزیون فعال بوده که باعث می‌شود به‌صورت خودکار بخواهد خودش را با محیط سازگار کند.

یکی از دلایل کم شدن ناگهانی نور صفحۀ تلویزیون به مشکلات فنی و خرابی پنل و بک‌لایت برمی‌گردد. در این مقاله می‌خواهیم علت‌های کم‌نور شدن صفحه تلویزیون و راه‌های پیشگری از آن را بررسی کنیم و به راه‌حل‌های موجود بپردازیم.

در صورت تمایل هم می‌توانید مقاله علت سوختن بک لایت تلویزیون را هم مطالعه کنید.

 

کم‌نور شدن صفحه تلویزیون | کم‌نور شدن لامپ تصویر تلویزیون
کم‌نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

 

کم‌نور شدن لامپ تصویر تلویزیون

 

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که کم‌نور شدن لامپ تلویزیون بیشتر برای کاربرانی اتفاق می‌افتد که روزی چندین ساعت از آن استفاده می‌کنند و کاربر پرمصرف به‌حساب می‌آیند.

حتما برایتان سوال می‌شود که آیا استفاده زیاد از تلویزیون به مرور زمان باعث افت کیفیت آن می‌شود. در پاسخ باید بگوییم در زمینۀ کم‌نور شدن لامپ تلویزیون این مشکل به مرور در تلویزیون‌‌ها بروز پیدا می‌کند. خواه تلویزیون از نوع اِل‌سی‌دی (LCD) و اِل‌ایی‌دی (LED) باشد یا پلاسما.

گفتنی است در تمامی مدل‌های تلویزیون عملکرد فسفر موجود در لامپ‌ به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند. کاهش عملکرد فسفر در لامپ تلویزیون باعث کاهش توانایی لامپ در تولید نور می‌شود.

در ادامۀ مقاله قصد داریم ترفندهایی را به شما آزموش دهیم که رعایت و اجرای این ترفندها باعث افزایش عمر تصویر تلویزیون می‌شود.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

رفع مشکل کم‌نور شدن تصویر تلویزیون

 

در بعضی مواقع این مشکل باعث از بین رفتن کامل تصویر تلویزیون شما شده که در مقاله تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد به طور کامل آن را شرح داده ایم .

برای رفع مشکل کم‌نور شدن تصویر تلویزیون راهکارهایی وجود دارد که در ادامه خواهید خواند:

 

 

تنظیمات روشنایی

 

اگر تلویزیون شما دچار مشکل کم‌نوری شد اولین کاری که بهتر است انجام دهید بررسی تنظیمات مربوط به روشنایی آن است. در قسمت تنظیمات روشنایی و سیاهی رنگ تلویزیون، اگر گزینۀ رنگ سیاه را افزایش دهید از وضوح تصویر کم می‌شود و جزئیات تصویر کاهش پیدا می‌کند.

اگر گزینۀ روشنایی را افزایش دهید عمق رنگ سیاه کاهش یافته و به رنگ خاکستری متمایل می‌شود. بنابراین بهتر است تنظیمات روشنایی را در محدودۀ نرمال و طبیعی قرار دهید.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

بررسی تنظیمات بک لایت

 

اصلی‌ترین عامل نمایش تصاویر در تلویزیون بک‌لایت است که با نام نور پس‌زمینه نیز شناخته می‌شود. برخی از تلویزیون‌ها دارای تنظیمات بک‌لایت هستند. اگر تصویر تلویزیون به‌گونه‌ای باشد که رنگ‌ها تشخیص داده نشوند، یکی از راهکارهای موجود بررسی تنظیمات بک‌لایت تلویزیون است.

ذکر این نکته ضروری است که روشنایی محیط با نور بک‌لایت رابطه‌ای مستقیم دارد. بدین ترتیب در محیط‌های روشن اگر خواهان تصویری واضح هستید باید مقدار نور بک‌لایت را بیشتر و در مکان‌های تاریک می‌بایست نور بک‌لایت را کم کنید.

ناگفته نماند تنظیم نور بک‌لایت سلیقه‌ای بوده و هر شخصی با توجه به محیط و نیازش آن‌را کم یا زیاد می‌کند.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

در صورت خرابی و نیاز به خدمات تعمیر بک لایت تلویزیون میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

 

تنظیم کنتراست تلویزیون

 

کنتراست (contrast) پارامتری است که تفاوت میان بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید و کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر کنتراست تفاوت درخشندگی رنگ در اشیاست که باعث تمایز آن‌ها از یکدیگر در تصاویر می‌شود.

هرچقدر کنتراست تصاویر بیشتر باشد کیفیت تصویر تلویزیون بیشتر خواهد بود. کنتراست را می‌توان معیاری برای دیدن رنگ واقعی تصاویر دانست.

شایان ذکر است تنظیم کنتراست تلویزیون یکی از گزینه‌های احتمالی کم‌نور شدن صفحه تلویزیون است که باید بررسی شود.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

بررسی سالم بودن کابل‌های تلویزیون

 

یکی دیگر از مواردی که برای یافتن علت کم‌نور شدن صفحه تلویزیون باید به آن توجه کرد کابل‌های آن است. کیفیت کابل‌های تلویزیون اهمیت زیادی دارد که با بررسی کیفیت کابل‌های تلویزیون و اطمینان از سالم بودن آن‌ها، می‌توان عملکرد و عمر تلویزیون را افزایش داد.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

تنظیمات صرفه جویی در انرژی

 

در بیشتر تلویزیون‌های هوشمند معروف بازار تنظیمات صرفه جویی در انرژی (Energy Saving) وجود دارد که از ویژگی‌های این گزینه می‌توان به تنظیم‌شدن خودکار با نور محیط اشاره کرد.

بنابراین گزینۀ Energy Saving یکی از مواردی است که برای یافتن علت کم‌نور شدن صفحۀ تلویزیون باید بررسی کرد. پس لازم است برای بررسی و یافتن علت کم‌نور شدن صفحۀ تلویزیون گزینۀ صرفه‌جویی در انرژی را غیرفعال کنید.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

دفترچه راهنمای تلویزیون

 

یکی از راه‌های مرسوم اطلاع از کم‌نور شدن صفحه تلویزیون مراجعه به دفترچه راهنمای تلویزیون و استفاده از است. دفترچه راهنمای تلویزیون اطلاعات مفیدی دربارۀ دستورالعمل‌های ایمنی و عملکرد قطعات دستگاه، نحوۀ استفاده بهینه از آن، نحوۀ اتصال صحیح تلویزیون به دیگر دستگاه‌ها مانند کنسول‌های بازی، نگهداری و عیب‌یابی به کاربر می‌دهد.

در ادامۀ مطلب کم شدن نور تصویر تلویزیون را در مارک‌های معروف تلویزیون در‌ بازار می‌خوانید.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

علت کم‌نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

 

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد کاهش نور صفحۀ تلویزیون مشکلی رایج است که باعث ناراحتی افراد می‌شود. این مشکل در تلویزیون‌های شرکت سامسونگ (SAMSUNG) می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد.

کم‌نور شدن صفحه در تلویزیون‌های اِل‌سی‌دی (LCD)، اِل‌ای‌دی (LED) و پلاسما به این معناست که دستگاه با گذشت زمان همان مقدار انرژی را دریافت می‌کند اما نور کمتری نسبت به قبل تولید می‌کند.

برای حل مشکل کم‌ نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ می‌توان نور کنتراست را افزایش داد تا تصاویر واضح‌تر و روشن‌تر شوند.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

علت کم‌نور شدن صفحه تلویزیون ال جی

 

در ادامۀ بررسی علت‌های کم‌نور شدن صفحه تلویزیون، به تلویزیون‌های شرکت ال‌جی می‌پردازیم.

بد نیست بدانید بیشترین تعمیرات تلویزیون‌های ال‌جی مربوط به کم‌نور شدن صفحۀ تلویزیون‌های این شرکت است.

علت کم‌نور شدن صفحه تلویزیون ال جی نیز به این موضوع برمی‌گردد که عملکرد فسفر درون لامپ‌های تصویر با گذر زمان کاهش می‌یابد. کاهش عملکرد فسفر درون لامپ‌های تصویر تلویزیون ال‌جی باعث کاهش نور تصویر و کیفیت آن می‌شود.

 

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

 علت کم‌نور شدن صفحه تلویزیون سونی

 

یکی دیگر از تلویزیون‌های معروف بازار تلویزیون‌های شرکت سونی است.

گفتنی است پس از بررسی و جمع‌آوری علت‌های مربوط کم‌نور شدن صفحه تلویزیون سونی، متوجه شدیم که علت‌های کم‌نور شدن صفحه تلویزیون سونی مشابه علت‌های کم‌نور شدن صفحه‌های تلویزیون شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی است.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

 

نکته‌هایی برای جلوگیری از کم شدن نور تصویر تلویزیون

 

ذکر این نکته ضروری است که با گذشت زمان کم‌نور شدن تصویر تلویزیون امری اجتناب‌ناپذیر است.

در انتها، به نکته‌هایی اشاره خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها بتوان عمر مفید تلویزیون را افزایش داد:

 

اول. تلویزیون نباید مدت زیادی روشن بماند. برخی از افراد فراموش می‌کنند به‌هنگام استفاده نکردن از تلویزیون آن را خاموش کنند. روشن بودن تلویزیون به مدت زیاد به آن آسیب می‌زند.

دوم. ثابت ماندن یک تصویر روی صفحه تلویزیون باعث کم‌نور شدن صفحۀ آن و به‌مرور باعث کاهش عمر مفید تلویزیون خواهد شد.

 

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا