تلویزیون

علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون

راهکارهایی برای رفع مشکل چشمک زدن تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

 

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تلویزیون‌تان چشمک بزند و توجه شما را به خود جلب کند. در این مقاله قصد داریم علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی را بررسی کرده و بفهمیم این موضوع عادی است یا مشکلی در دستگاه مان پیش آمده است.

پس از مطالعۀ این مطلب خواهید فهمید چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ، سونی و ال جی چه دلایلی ممکن است داشته باشد. راه‌کارهای احتمالی حل این مسئله را نیز بیان خواهیم کرد.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون ال جی، سامسونگ و سونی می‌تواند دلایل ساده یا پیچیده داشته باشد.

دلایلی ساده مانند شل بودن دوشاخۀ برق تلویزیون و ریموت کنترل و اشکال در کابل‌های دستگاه‌های جانبی که به تلویزیون متصل شده‌اند یا دلایلی پیچیده مانند مشکلات فنی که در این صورت نیاز به بررسی و عیب‌یابی دارند.

لازم به ذکر است در صورت نیاز به عیب‌یابی به دلیل مشکلات فنی و پیچیده، باید از تکنسین حرفه‌ای تلویزیون کمک گرفت.

 

حالت‌های مختلف چراغ پاور تلویزیون ال جی و سامسونگ
حالت‌های مختلف چراغ پاور تلویزیون ال جی و سامسونگ

 

 

حالت‌های مختلف چراغ پاور تلویزیون ال جی و سامسونگ

 

در ابتدا قصد داریم قرمز شدن چراغ تلویزیون را در حالت‌های مختلف بررسی کنیم. قرمز شدن چراغ پاور یا استند بای تلویزیون‌های سامسونگ و ال جی به شکل‌های مختلف می‌تواند اتفاق بیافتد؛ ممتد چشمک بزند یا منظم.

منظور از منظم این است که سه‌مرتبه پشت سرهم چشمک بزند و مکث کند. باید بدانید که حالت‌های مختلف چشمک زدن و قرمز شدن چراغ تلویزیون معنای خاصی دارد.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

چشمک زدن چراغ تلویزیون ال جی یا سامسونگ به‌هنگام روشن کردن

 

خوب است بدانید طبیعی است که به‌هنگام روشن کردن تلویزیون، چراغ پاور آن چشمک بزند و دستگاه روشن شود. اگر تلویزیون شما به‌هنگام روشن نمودن چشمک نزند زنگ هشداری است که باید به آن توجه کرد. چراکه ممکن است بُرد اصلی تلویزیون‌تان ایراد داشته باشد.

 

 

چراغ تلویزیون ال جی یا سامسونگ همواره قرمز است و تلویزیون نیز روشن نمی‌شود

 

وقتی که تلویزیون خاموش باشد و به پریز وصل باشد و برق دریافت کند، طبیعی است که چراغ پاور روشن بماند. اما اگر چراغ پاور روشن باشد و تلویزیون را نتوانید روشن کنید، باید نکته‌های زیر را بررسی کنید:

 

۱. تلویزیون را از برق بکشید و پس از چند دقیقه آن را به برق بزنید. اگر تلویزیون روشن نشد یک‌شبانه‌روز آن را از برق کشیده و سپس امتحان کنید که پس از ۲۴ ساعت روشن می‌شود یا نه.

۲. بررسی ریموت کنترل: باطری‌های ریموت کنترل را درآورده و ریموت‌کنترل دیگر دستگاه‌ها را نیز از اتاق خارج کنید. سپس با دکمۀ پاور روی تلویزیون، آن را روشن کنید. اگر تلویزیون روشن شود ممکن است مشکل در ریموت کنترل یا سنسور آن روی تلویزیون باشد. با بررسی ریموت کنترل می‌توان از سالم بودن آن مطمئن شد.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برای روشن نمودن تلویزیون با دکمۀ پاور می‌توان به دفترچۀ راهنمای تلویزیون مراجعه کرد؛ چراکه محل دکمۀ پاور بسته به مدل تلویزیون ممکن است متفاوت باشد. در انتها باید بدانید اگر تلویزیون از طریق دکمۀ پاور روشن نشود، باید از تکنسین متخصص تعمیرات تلویزیون سامسونگ یا ال جی کمک بگیرید.

 

علت سه مرتبه چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی
علت سه مرتبه چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی

 

 

علت سه مرتبه چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی

 

گاهی ممکن است چراغ پاور تلویزیون سامسونگ یا ال جی سه مرتبه چشمک بزند و خاموش شود. معمولا این موضوع نشان‌دهندۀ اشکالی فنی در دستگاه است.

این اشکال در تلویزیون می‌تواند مربوط به بُرد پاور و قطعات درون آن یا اشکال در کابل‌ها و اتصالات پنل تلویزیون باشد.

خوب است بدانید برای مشکلاتی این‌چنینی که ایراداتی فنی به‌حساب می‌آیند باید از تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید تا مشکل را بیابد و آن را رفع کند.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

خاموش بودن چراغ پاور تلویزیون

 

درحالتی‌که چراغ پاور تلویزیون خاموش است و قصد داریم مطمئن شویم که تلویزیون روشن است یا خیر؛ باید بدون استفاده از ریموت کنترل دکمه‌‌ای از دکمه‌های تلویزیون به‌جز دکمۀ پاور را فشار دهید. اگر هنگام فشردن دکمه‌های روی دستگاه چیزی روی صفحۀ تلویزیون نمایش داده شود، نشان‌دهندۀ روشن بودن تلویزیون است.

در ادامه برای بررسی چراغ پاور تلویزیون می‌توان این روش را نیز امتحان کرد: تلویزیون را سی‌ثانیه از برق کشیده و به پریز دیگری متصل کنید. در این حالت اگر چراغ پاور روشن شود نشان‌دهندۀ این است که تلویزیون برق دریافت می‌کند. بنابراین ممکن است اشکال در خروجی اصلی یا محافظ برق باشد.

اگر تلویزیون روشن نشد و چراغ استندبای یا پاور روشن بود عیب‌یابی را از بخش «چراغ تلویزیون ال جی یا سامسونگ همواره قرمز است و تلویزیون نیز روشن نمی‌شود» دنبال کنید. در نهایت اگر نتیجه‌ای حاصل نشد بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی به صورت مداوم

 

در ابتدا باید به این مسئله توجه کنید ممکن است محافظ برقی که برای تلویزیون استفاده می‌کنید فرسوده باشد و نتواند ولتاژ لازم را به تلویزیون منتقل کند که این موضوع باعث چشمک زدن چراغ تلویزیون سامسونگ یا ال جی می‌شود.

همچنین علت چشمک زدن چراغ تلویزیون می‌تواند مربوط به اشکال در بُرد اصلی یا بُرد پاور یا قسمتی دیگر از تلویزیون باشد. بنابراین بهتر است قبل از تماس با تکنسین تعمیر تلویزیون ال جی ، از سالم بودن محافظ برق آن مطمئن شوید.

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی
علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی

 

علت چشمک زدن چراغ تلویزیون سونی می‌تواند به این معنا باشد که تلویزیون مشکلی تشخیص داده و بابت آن هشدار می‌دهد. درحالتی‌که تلویزیون به‌درستی کار نکند و چراغ پاور آن چشمک بزند ممکن است مشکل فنی بوده که نیاز به تعمیر داشته باشد.

چراکه تلویزیون‌های مارک سونی به نوعی از تکنولوژی عیب‌یابی مجهز هستند که درصورت بروز مشکل هشدار می‌دهند. این تکنولوژی در روند یافتن مشکل از طریق چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون بسیار کمک‌کننده است.

همچنین تلویزیون‌های سونی این‌طور برنامه‌ریزی شده‌اند که چشمک‌ زدن را با بروز کد خطا اعلام می‌کنند. به‌این صورت که اگر چراغ پاور تلویزیون سه‌مرتبه چشمک زد و بعد از مکثی چند ثانیه‌ای دوباره سه‌مرتبه چشمک زد نشان‌دهندۀ احتمال خرابی در بُرد اصلی یا بُرد پاور است.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

تعداد دفعاتی که تلویزیون سونی چشمک می‌زند دو تا هشت مرتبه است. اگرچه باید به این نکته نیز توجه کرد گاهی پیش می‌آید که تلویزیون به اشتباه خطایی را شناسایی کرده و کد خطای اشتباهی هشدار می‌دهد؛ درحالی‌که مشکل چیز دیگری بوده است.

در هرصورت اگر چراغ پاور تلویزیون سونی چشمک می‌زد، روش‌های عیب‌یابی زیر را امتحان کنید. اگر روش های زیر مشکل را حل نکرد و نتوانستید به علت چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی پی ببرید، تعداد دفعات چشمک چراغ پاور را بررسی کنید و با مرکز تعمیرات تلویزیون سونی تماس بگیرید.

 

 

روش‌های عیب‌یابی چشمک زدن تلویزیون سونی

 

در ابتدا تلویزیون را خاموش کرده و پس از چند ثانیه روشن کنید. اگر تلویزیون به دکمۀ پاور یا ریموت کنترل پاسخی نمی‌دهد، تلویزیون را از برق کشیده و چند دقیقه صبر کنید. تلویزیون‌های پروجکشن سونی را سه دقیقه و دیگر تلویزیون‌ها لازم است یک‌دقیقه خاموش بمانند. پس از مدت زمان مشخصی که ذکر شد تلویزیون را به برق متصل کرده و روشن کنید.

ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که اگر تلویزیون شما با محافظ برق تغذیه می‌شود پریز تلویزیون را از محافظ جدا کرده و آن را به‌طور مستقیم به پریز برق وصل کنید. اگر مشکل در این مرحله حل شود، مشکل از محافظ برق بوده است.

لازم به ذکر است که تلویزیون‌های پروجکشن قبل از روشن کردن باید خنک شوند. چند دقیقه‌ای باید به تلویزیون‌ پروجکشن زمان داد سپس آن‌ را روشن کرد.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

در ادامه باید همۀ منافذ و دریچه‌های تلویزیون تمیز شوند؛ چراکه گردش هوا در اطراف تلویزیون سونی باید مناسب و کافی باشد.

روش دیگری که برای عیب‌یابی تلویزیون سونی لازم است بررسی کنید این است که در ابتدا تلویزیون را بازتنظیم (reset) کنید. بسیاری از مواقع با بازتنظیم تلویزیون سونی، مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری برطرف خواهند شد.

پس می‌توان از منوی تنظیمات، تلویزیون را ریست یا بازتنظیم کرد و بررسی کرد که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

روش بعدی که در عیب یابی می‌توان به آن رجوع کرد این است که تلویزیون را خاموش کرده و تمام دستگاه‌های متصل به آن را جدا کنید. با قطع کردن همۀ دستگاه‌های متصل به تلویزیون، آن را روشن کنید و چراغ پاور تلویزیون را بررسی کنید.

در این مرحله اگر چراغ پاور چشمک نزند، احتمالا مشکل از دستگاه‌های متصل به تلویزیون بوده است.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

به روز رسانی نرم‌افزار تلویزیون

 

برای به روز رسانی نرم‌افزار تلویزیون با اتصال به اینترنت از طریق دکمۀ Home یا Menu روی ریموت کنترل وارد منوی تنظیمات شده و گزینۀ به روز رسانی نرم افزار (Software Update) را انتخاب کنید.

این گزینه معمولا زیر فهرست پشتیبانی یا منو تماس با سونی (Sony) قرار دارد. لازم به ذکر است اگر تلویزیون سونی شما قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد انتخاب گزینۀ به روز رسانی نرم افزار و اجازه به آن برای به روز رسانی خودکار کفایت می‌کند. همچنین گزینۀ به روز رسانی خودکار را روی حالت روشن (On) تنظیم کنید.

تلویزیون‌های قدیمی یا CRT که قابلیت اتصال به اینترنت ندارند گزینه‌ای برای به روز رسانی نرم افزار ندارند یا ممکن است به طور کلی امکان به روز رسانی نداشته باشند.

 

  تماس با مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون

 

موارد دیگر برای بررسی برخی تلویزیون‌های خاص سونی

 

در انتها بد نیست به برخی تلویزیون‌های سونی اشاره کنیم که مدیا باکس (tuner) و نمایشگر جداگانه دارند. اگر تلویزیون شما از این مدل است مطمئن شوید که کابل میان مدیا باکس و نمایشگر به طور صحیح وصل شده باشند.

همچنین برای  تلویزیون‌های پروجکشن، اطمینان خاطر حاصل کنید که درپوش یا درب لامپ محکم بسته شده باشد.

 

گاهی ممکن است به جای چراغ پاور دستگاه، خود تلویزیون دچار مشکل شده باشد برای این مشکل در صورت تمایل میتوانید مقاله علت خاموش روشن شدن تلویزیون را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا